Jestli jste si nejdříve přečetli můj profil, tak víte, že jsem byla v červnu 2010 vybrána do národního vedení AIESEC v Íránu. Někteří z vás si možná říkáte: ta holka se zbláznila - vždyť Írán je země teroristů, ženy chodí zahalené v černém a alkohola sex jsou tu největší tabu. Když jsem se v březnu 2010 na svou pozici hlásila, myslela jsem si to samé. Pak mi ale pár lidí, kteří už Íránu byli, otevřeli oči a já zjistila, že pravda o Íránu, kterou známe my v ČR se hodně liší od skutečnosti.

Tento blog je věnován všem, kteří mají zájem se dozvědět jaký Írán skutečně je. Budu se zde snažit popsat vše, co zažiju za 10 měsíců, které tu mám strávit na místní pobočce AIESEC.

pátek 26. listopadu 2010

Vztah muže a ženy

Jestli jste si mysleli, že v Íránu jsou ženy méněcenné, nemají žádná práva a jsou totálně podřízené mužům, pak byste měli jet na výlet spíše do Arabských států. Íránci nejsou Arabové, ale Peršané (a pokud jim řeknete, že jsou Arabové, budou s Vámi vést dlouhé debaty o rozdílech mezi Araby a jimi, Peršany). V Íránu jsou muži a ženy téměř rovnocenní, i když tu samozřejmě existují výjimky. Co tedy odlišuje muže a ženy?
Oblečení – muži mohou nosit, co se jim líbí, nikdy však nesmí nosit krátké kalhoty na veřejnosti, vždy jen dlouhé;  co nosí ženy jsem popsala výše
Cestování – mnoho autobusů/metro je rozděleno na části pro muže a ženy, takže pokud jste žena, do mužské části můžete vstoupit pouze pokud jste s manželem nebo rodinným příslušníkem. V taxi by neměli sedět cizí ženy vedle cizích mužů, ale pokud možno ženy vedle žen a muži vedle mužů. Teherán je samozřejmě výjimkou – žena sedící vedle cizího muže  v autobuse nebo v metru tu není takové tabu, v taxíku je to běžný jev.
Podávání ruky. Na veřejnosti můžete podávat ruku, i když jste žena a příchozí je muž. Ruka se nepodává pouze na univerzitách nebo náboženských místech. Pokud pojedete do Íránu, uděláte nejlépe, když počkáte, jestli podá ruku někdo vám, pak můžete stisk opětovat.
Kouření. Ženy v Íránu mohou kouřit, ale pouze na určených místech – v restauracích, čajovnách a doma. Ženy nesmí kouřit na ulici, v parcích a na ostatních veřejných místech. Většinou však ženy nekouří. Muži mohou kouřit téměř kdekoliv.
Vodní dýmka. V Íránu je běžné chodit do čajoven na vodní dýmku, pokud jste však dvojice nebo parta kamarádů, musíte si dát pozor, do které čajovny jdete – ne všechny jsou určeny pro muže a ženy dohromady.
Pokud jedete do Íránu s přítelem nebo přítelkyní (jste-li muž), na líbání na veřejnosti hned zapomeňte. Je to jeden z nejvěších prohřešků :-/

1 komentář: